Przygotowanie wody do akwarium

29 kwietnia 2019 Wyłączono Przez Magda

Jak przygotować akwarium

Woda przed wpuszczeniem zwierząt powinna być biologicznie dojrzała.  Proces dojrzewania akwarium możemy określić mianem budowania małego ekosystemu.
Jak w każdym środowisku tak i w takim zamkniętym w szkle występuje obieg azotu. Zachowanie równowagi biologicznej jest podstawowym warunkiem utrzymania dobrej kondycji żywych stworzeń w akwarium.

Po jakim czasie można wpuścić zwierzęta do akwarium

Nowo założony zbiornik jest ubogi we florę bakteryjną regulującą poziom amoniaku w wodzie, dlatego powinniśmy odczekać pewien okres czasu, z reguły 3­ tyg. W tym czasie bakterie nitryfikacyjne namnożą się w wystarczających ilościach, aby zamieniając szkodliwy amoniak, którego głównym źródłem są odchody organizmów żywych oraz obumarłych szczątków roślin, na azotyny, a następnie na azotany przyswajalne dla roślin.

Możemy użyć kilku ,,sztuczek”, aby przyśpieszyć ten proces: ­dodanie bakterii lub pożywek do ich szybszego namnażania, w formie gotowych preparatów ­ dodanie ,,starej wody” z innego akwarium (pod warunkiem że jest wolne od pasożytów i chorób).

­Odciśnięcie starej gąbki z dojrzałego filtra z innego akwarium. Odstane a zarazem dojrzałe akwarium łatwiej zachowuje stałe warunki. Jest to istotna sprawa, ponieważ  krewetki źle tolerują duże wahnięcia parametrów wody. Wodę przed zalaniem zbiornika powinniśmy odpowiednio przygotować.

Jakie akcesoria do akwarium

Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w uzdatniacz, minerały i witaminy. Uzdatniacz usunie chlor i zwiąże metale ciężkie, a witaminy i minerały wpłyną pozytywnie na dobrą kondycję krewetek.

Chcąc hodować krewetki z rodziny Cardina proponuję zaopatrzyć się w filtr RO lub zakupić w pewnym źródle wodę osmotycznie czynną. Do wody RO dodajemy wtedy preparaty mineralizujące (np. Salty Shrimp).

Możemy również z powodzeniem utrzymać crystale, Tigery na ,, zwyklej kranówce”, sam część zbiorników z tymi krewetkami mam bez RO, jednak zawsze na podłożu aktywnym.
W przypadku jakiś wątpliwości lub niejasności z przyjemnością odpowiem.

Pozdrawiam i życzę wyników w hodowli.